akustyka w biurach

Istotnym elementem każdego przedsięwzięcia budowlanego jest akustyka, od której w dużej mierze zależy to, jak czujemy się w danym budynku. Akustyka w budownictwie powinna być wpisana w jeden z pierwszych etapów projektowania. Tak samo jak oświetlenie, wentylacja czy termoizolacja. W takich obiektach jak studio nagrań czy sala koncertowa słyszalność jest planowana z dbałością o najmniejsze detale. Natomiast często zapomina się o niej, przygotowując projekty biur czy mieszkań. Sprawdź, co tak naprawdę decyduje o akustycznym komforcie oraz jakie materiały najlepiej niwelują hałas.

Jaki wpływ ma dźwięk na ludzki organizm?

Wszyscy doskonale wiemy, że dźwięk jest naturalnie związany z człowiekiem, gdyż towarzyszy nam od pierwszych do ostatnich chwil życia. Hałas, który dociera do nas z zewnątrz, może organizować lub dezorganizować ruchy fizyczne, wpływać na myślenie, zwiększać świadomość lub ją otępiać. Dźwięk może zmieniać towarzyszące nam emocje, tętno, a nawet charakter fal mózgowych. Gdy odgłosów jest dużo lub cechuje je silne natężenie, wówczas mogą być szkodliwe dla zdrowia. Mogą też prowadzić do pogorszenia samopoczucia czy uszkodzenia słuchu. To właśnie z tego względu projektowanie przestrzeni przy uwzględnieniu akustyki jest niezmiernie istotne. W szczególności w zakładach pracy. Naukowcy dowiedli, że z powodu hałasu wydajność wykonywania obowiązków zawodowych może spaść nawet o dwie trzecie.

Jakie materiały skutecznie pochłaniają hałas?

O komforcie akustycznym decydują przede wszystkim dwa kluczowe elementy – dźwiękoizolacyjność oraz czas pogłosu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obecnie każdy architekt projektujący przestrzeń biurową, czy jakąkolwiek inną, ma do dyspozycji wiele nowoczesnych rozwiązań. Pozwalają one regulować te parametry. Jednym z prostszych i zarazem częściej praktykowanych sposobów na polepszenie akustyki w obiekcie jest stosowanie tzw. miękkich materiałów, do których należą przede wszystkim:

  • dywany,
  • wykładziny,
  • tekstylne panele ścienne,
  • akustyczne płyty sufitowe.

Akustyka w budownictwie – w jaki sposób ją polepszyć?

Jeszcze do niedawna popularny trend w urządzaniu przestrzeni biurowych stanowiła aranżacja typu open space, która miała za zadanie usprawniać przepływ informacji i wymianę pomysłów. Szybko się jednak okazało, że tego typu pomieszczenia mają swoje mankamenty, do których należy przede wszystkim hałas. Dlatego, aby polepszyć akustykę w biurach rozpoczęto stosowanie różnego rodzaju nowoczesnych rozwiązań, spośród których można wymienić akustyczne budki telefoniczne czy tzw. ciche pokoje, umożliwiające dostosowywanie przestrzeni do własnych potrzeb, odcięcie się od panującego wokół hałasu itp.

Podsumowanie

Świadomość znaczenia akustyki w budownictwie wydaje się regularnie wzrastać, zwłaszcza że konsekwencją zaniedbań w tej dziedzinie są gorsze warunki do nauki, pracy. Na pewno istotne znaczenie ma zwrócenie uwagi na ten aspekt już na etapie projektowania wnętrz, ale nie bez znaczenia jest także stosowanie materiałów charakteryzujących się odpowiednimi parametrami dźwiękochłonnymi.