Zdjęcie przedstawia fragment układu funkcjonalnego biura. Spaceplan w projektowaniu biur. Wyjaśniamy co to jest spaceplan.

Dzisiaj opisujemy szczegółowo spaceplan w projektowaniu biur. Jest to uzupełnienie tego, co pisaliśmy o etapach projektowych w naszej ofercie na projekt biura. Opisujemy jak realizujemy wybrane części projektu, w tym przypadku spaceplan wnętrz biurowych.

Co to jest spaceplan?

Czytając ten artykuł dowiesz się:
– Na czym polega spaceplan i jaką funkcję pełni w całym projekcie.
– Co jest podstawą do wykonania spaceplanu.
– Jakie zdolności musi posiadać architekt, by wykonać dobry spaceplan.

Spaceplan w projektowaniu biur.
Na czym polega i jaką ma funkcję?

Przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca na nowe biuro ważne jest przeanalizowanie wielu kwestii związanych z budynkiem. Należą do nich:

– standard wykończenia elementów zewnętrznych i otoczenia budynku, jako że biuro pełni często funkcję reprezentacyjną i ma wpływ na wizerunek firmy.
– standard części wspólnych, do których należą hol wejściowy z recepcją, hole windowe, same windy, toalety… To w przypadku gdy biurowiec będzie współdzielony z innymi firmami
– możliwości jakie daje powierzchnia wnętrz budynku podlegająca opracowaniu (elementy kubatury i architektury budynku; szczególnie ściany działowe i zastane uzbrojenie w instalacje).

Aby zdecydować czy dana powierzchnia spełnia określone wymogi dla potencjalnego użytkownika biura, konieczne jest również poznanie potrzeb i oczekiwań przedsiębiorstwa. Te zapewnia nam zarząd firmy bądź korzysta z naszej oferty na wykonanie analizy środowiska pracy.

Do przeprowadzenia analizy środowiska pracy posługujemy się szczegółową listą pytań, rozmowami i ankietami. Wraz z Inwestorem i pracownikami pomagamy zdefiniować, jakie potrzeby ma spełniać nowe biuro, ilu pracowników i ile stanowisk ma zostać zapewnionych do funkcjonowania firmy oraz jak mają być wyposażone stanowiska i jakiemu charakterowi pracy mają odpowiadać

Dobry spaceplan ujawnia potencjał przestrzeni i pozwala zrealizować cele firmy. Najczęściej wykonujemy kilka wariantów spaceplanu, które pokazują, że na danej powierzchni możliwe jest zapewnienie wszystkich oczekiwanych warunków do pracy. Wybieramy spośród propozycji ten najbardziej korzystny dla Inwestora.

Kończąc ten etap możemy przejść z projektem dalej, do realizacji projektu koncepcyjnego: projektowania designu, stylistyki, estetyki, czyli tego jak wnętrze będzie realnie wyglądało.

Co jest podstawą do wykonania spaceplanu w projekcie wnętrz biurowych?

Space plan jest konkretnym działaniem polegającym na rozmieszczeniu poszczególnych elementów biura. Nie są to jednak projekt oparty na fantazji. Do jego przygotowania potrzebne jest dokładne przestudiowanie rysunków technicznych budynku oraz wykonanie wspomnianej już przez nas analizy środowiska pracy.

Jakie zdolności powinna posiadać osoba (architekt, projektant), by wykonać dobry spaceplan?

Według nas Jest to zadanie wymagające dużej wyobraźni przestrzennej jak również wyczucia, zmysłu widzenia przestrzennego oraz wiedzy i doświadczenia. Uważamy, że mamy te cechy. Sądzimy tak bo wykonaliśmy dziesiątki projektów, w których na powierzchni liczonej w tysiącach m2 poukładaliśmy wszystkie potrzebne w biurze “elementy”, w taki sposób by odpowiadały wymaganiom firmy, jednocześnie spełniając surowe wymagania przepisów, i co równie ważne, zapewniały funkcjonalność i ergonomię przestrzeni, przy optymalizacji użytkowej powierzchni biurowej w korelacji z całkowitą powierzchnią wnętrz.

Na koniec tego artykułu dodamy, że zdarza się, iż inwestor trafia do nas z gotowym spaceplanem, aby zlecić nam wykonanie projektu koncepcyjnego oraz wykonawczego. O kolejnych wyodrębnionych etapach projektowych, możliwych do zrealizowania przez nasze biuro napiszemy w następnym artykule.

Masz do zaprojektowania wnętrza biurowe?
Umówmy się na spotkanie w naszym biurze lub w Twoich przestrzeniach do zaprojektowania!

Spodobał Ci się ten artykuł?
Myślisz, że może zainteresować również Twoich przyjaciół?

Udostępnij nasz wpis na swoim Facebookowym lub Linkedinowym profilu korzystając z ikonek poniżej!