Zaprojektowanie miejsca, które nie tylko sprosta wymaganiom pracowników, ale również pracodawcy, to nie lada wyzwanie, które jest w stanie podjąć jedynie doświadczony architekt. Obecnie, oprócz funkcjonalności, kładzie się nacisk na stworzenie przestrzeni estetycznej i pozytywnie wpływającej na samopoczucie osób w niej przebywających. Jak zaprojektować nowoczesne biuro?
Nowoczesne biuro to przede wszystkim miejsce pracy
Warto zacząć od tego, że szef i personel mają inny stosunek do tego, jak powinny wyglądać wnętrza firmy. Podczas gdy ten pierwszy często chce jak najbardziej zredukować koszty remontowe, pracownicy przede wszystkim oczekują odpowiedniego komfortu. Biorąc pod uwagę zależność między satysfakcją a efektywnością, nie warto przesadnie oszczędzać podczas projektowania wystroju. Spełnienie podstawowych wymogów technicznych, takich jak wielkość powierzchni dostosowana do liczby podwładnych, odpowiedni poziom oświetlenia, hałasu czy właściwa wentylacja, stanowią podstawę każdej firmy.
Zbyt małe i ciasne pokoje, odbijające się w ekranie monitora promienie słoneczne, za duża liczba bodźców słuchowych czy ograniczenie świeżego powietrza, mogą negatywnie wpłynąć na wydajność. Aranżując biura typu open space, warto uwzględnić ścianki działowe. Pozwolą na lepsze zagospodarowanie dostępnego miejsca. Najważniejsze jest indywidualne podejście do wymogów branży i osób zatrudnionych.
Przestrzeń, w której chce się pracować
W nowoczesnych biurach stawia się na tworzenie wydzielonych obszarów, dopasowane do pracowników. W ten sposób powstają pomieszczenia do pracy w ciszy, sale spotkań czy pokoje kreatywne, wzbogacone o sofy, pufy, fotele czy hamaki. Co więcej, coraz częściej szefowie decydują się na wspólną kuchnię. Można w niej spotkać się podczas posiłków na rozmowie i wymianie ciekawych pomysłów. W czasie pracy bardzo ważny jest odpoczynek. Pozwala on na zregenerowanie się i poprawę koncentracji. Dlatego współcześnie uwzględnia się strefy relaksu, takie jak siłownia, stół do piłkarzyków, telewizor czy konsola do gier.
Nie wolno zapomnieć o tym, by wystrój odzwierciedlał charakter przedsiębiorstwa, dopasowując się do uznawanych przez nie wartości i typu działalności. Wybranie konkretnej kolorystyki czy mebli pozwala zaakcentować priorytety. Takie jak innowacyjność czy przywiązanie do tradycji. Dzięki temu odbiór będzie pozytywny nie tylko przez personel, który będzie mógł poczuć większą przynależność do firmy, ale również przez oceniające ją otoczenie zewnętrze.
Projektując nowoczesne biuro, coraz częściej stawia się na stworzenie estetycznej i przyjaznej pracownikom atmosfery. Zwiększa ona ich komfort oraz wydajność. Oprócz tego nie wolno zapomnieć o podstawowych wymogach technicznych. O oświetleniu, redukcji bodźców słuchowych, dopasowaniu wielkości pomieszczenia do liczby zatrudnionych czy odpowiednich warunkach termicznych.