Co to jest projekt wykonawczy? Jeśli projektujesz wnętrza lub dane Ci było korzystać z usług biura projektowego, najprawdopodobniej wszystko co opisujemy na temat projektu wykonawczego, już wiesz.
Jednak jeśli dopiero zastanawiasz się nad zleceniem projektowania wnętrz architektom, ale nie masz do końca wiedzy, co tak na prawdę dostaniesz i na co możesz liczyć, tutaj znajdziesz informacje, których szukasz.
Był taki czas, zanim rozpoczęliśmy naukę a później pracę w zawodzie architekta wnętrz, że sami nie wiedzieliśmy, jak to właściwie wygląda. Dlatego napisaliśmy dla Ciebie ten krótki przewodnik, po przeczytaniu którego może nie będziesz wiedzieć wszystkiego, ale z pewnością będziesz wiedzieć, czym jest projekt wykonawczy.
O tym jakie są etapy projektowe i jak wygląda współpraca projektowa z naszym biurem piszemy dosyć obszernie na stronie Jak pracujemy.
Czym jest projekt wykonawczy w projektowaniu wnętrz?
Nie licząc nadzorów projektowych lub realizacji pod klucz projekt wykonawczy jest trzecim, ostatnim etapem projektowym.
Zajmując się nim jesteśmy już po spotkaniach projektowych, mamy układ funkcjonalny, mamy wizualizację… Teraz jest czas na wykonanie precyzyjnej instrukcji dla wykonawców. Na przygotowanie projektu wykonawczego!
Projekt wykonawczy krok po kroku
Na przykładzie jednego z naszych projektów omówimy krok po kroku rysunki wykonawcze, z których między innymi składa się kompleksowy projekt wnętrz.
Po zapoznaniu się z tymi informacjami będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać od biura i architektów Make It Yours, gdybyś zamierzał zlecić nam wykonanie projektu. Dowiesz się jaki jest zakres prac projektowych. Jakie są składowe projektu wykonawczego, a także przybliżymy Ci, jaką ilość aspektów i wątków rozpatrujemy podczas projektowania.
Rzut inwentaryzacji
Był dla nas podstawą do pracy nad nowym układem funkcjonalnym w projekcie mieszkania, którym posługujemy się tutaj do prezentacji projektu wykonawczego. Powstał po dokładnym zwymiarowaniu zastanego pomieszczenia, narysowaniu rzutu i naniesieniu wymiarów w pliku DWG (w naszym przypadku przy użyciu programu AUTOCAD).
Rzut aranżacji czyli układ funkcjonalny.
Zanim powstała ostateczna wersja tego rysunku odbyliśmy spotkanie z Inwestorami w celu omówienia otrzymanych od nich wytycznych oraz naszych pomysłów na ich realizację. W końcu to oni mieli użytkować projektowaną przestrzeń, więc ważne było abyśmy jak najbardziej dopasowali to wnętrze do ich potrzeb. Bazując na przygotowanych przez nas propozycjach dyskutowaliśmy najbardziej optymalny układ, który miał maksymalnie odpowiadać ich potrzebom.
Po rozrysowaniu wszystkich elementów na rzucie aranżacji, gdy wiedzieliśmy, że wszystko co chcemy, pomieści się w projektowanym wnętrzu oraz po omówieniu propozycji kilku układów, ostataecznie jeden z nich został zaakceptowany i mogliśmy iść z projektowanie dalej do drugiego etapu projektowego czyli wykonania wizualizacji 3D.
Wizualizacje 3D
Wizualizacje 3D nie są elementem projektu wykonawczego, choć dla wykonawców stanowią dużą pomoc w czytaniu projektu. W tym artykule prezentujemy jedną z wykonanych do tego projektu i zapraszamy do obejrzenia pozostałych
Przed wykonaniem wizualizacji 3D poprosiliśmy Inwestorów o przesyłanie nam przykładowych zdjęć pokazujących rozwiązania, które im się podobają. Od tego zaczęliśmy. Następnie z uwzględniając to, co nam przesłali, przygotowaliśmy obszerne tablice inspiracji. Zebraliśmy w prezentacji przykładowe fotografie wnętrz, utworzyliśmy moodboardy, prezentujące oprócz kolorystyki najróżniejsze rozwiązania, również takie, których Inwestorzy nie znali lub nie brali pod uwagę.
W tym przypadku nie oglądaliśmy z klientami przykładowych realizacji na żywo, chociaż przy realizacji dużych projektów zdarza nam się odwiedzać ciekawie zaprojektowane przestrzenie, by czerpać z nich inspiracje. Wszystkie zebrane dane o stylu, kolorystyce połączyliśmy z funkcją i omówiliśmy aby powstająca przestrzeń była jak najbardziej “trafiona w gust”.
Rzut wyburzeń i domurowań
Z takim rysunkiem ekipa budowlana wie dokładnie, które ściany mają zostać, które mają zniknąć i które mają się pojawić.
Na rysunkach często dodajemy dodatkowe opisy dla Wykonawców. Bardzo liczymy się z ich opinią. Zdarza się że jakiś pomysł z łatwością narysowany w komputerze okazuje się być bardzo trudny do wykonania w praktyce. Wtedy rozważamy, konsultujemy i decydujemy jak rozwiązać daną trudność a w szczególnych przypadkach, choć zdarza się to sporadycznie, zmieniamy koncepcję i nanosimy do projektu nowe rozwiązanie.
Rzut posadzek
Na rysunku tym zaznaczone są materiały z których ułożona ma być podłoga. Bardzo często nanosimy tu również informację o miejscu rozpoczęcia układania płytek, desek, paneli, parkietów oraz kierunek ich układania. Robimy to między innymi dlatego, by w miejscach najbardziej widocznych wyeksponować całe elementy, zminimalizować ilość cięć i spoin, szczególnie tam gdzie podłoga jest najbardziej widoczna i zależy nam na estetyce.
Projekt wykonawczy elektryki
Na rysunku tym wskazana jest lokalizacja wszystkich elementów elektrycznych w projektowanych wnętrzach. Oznaczone są zarówno punkty oświetleniowe jak również przypisane do nich włączniki.
Projektując instalację elektryczną omawiamy ją z Inwestorami. Dopytujemy o wszystkie urządzenia jakie mają być zasilane zastanawiamy się i próbujemy przewidzieć jak będzie wyglądało codzienne życie w domu. Dopytujemy o standardowe i nietypowe czynności, jakie każdy z domowników wykonuje z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych. Gdzie siada z laptopem? Czy i w którym miejscu najchętniej czyta? Jakich urządzeń kuchennych używa? Jakie urządzenia użytkuje w łazience?… Gdzie chce umieścić router? Czy i gdzie chce mieć TV? Ile urządzeń komputerowych? Czy korzysta z konsoli do gier? Czy słucha muzyki i jakiego sprzętu chciałby do tego celu użyć?…
Możemy tak długo. Każdy człowiek ma swoje indywidualne zwyczaje. My chcemy je poznać. Ważne, żebyśmy niczego nie pominęli w projekcie elektryki.
Dla większości osób rzut instalacji elektrycznej to „czarna magia”. Jednak doświadczony elektryk bez trudu odczytuje oznaczenia i wykonuje bezbłędnie cały układ instalacyjny. Jest to kwestia doświadczenia i znajomości symboli jakimi oznacza się poszczególne elementy instalacji: włączniki krzyżowe, schodowe, dzwonkowe, pojedyncze, podwójne, w ramkach pionowych lub poziomych, gniazda pojedyncze i podwójne… każdy z tych elementów ma swoje oznakowanie.
Jeśli to Ty będziesz osobiście zakupywać potrzebny osprzęt, możesz poprosić elektryka o zestawienie. Ile i jakich elementów masz zakupić. Możesz też poprosić go o realizację zamówienia. Konsultacja przed zakupem nabiera dużego znaczenia szczególnie gdy wykańczasz mieszkanie w którym część osprzętu już była i zamierzasz jedynie je uzupełnić o nowe elementy. Można się w tym pogubić.
Analiza projektu wykonawczego elektryki w odniesieniu do pozostałych rysunków
Wszystkie punkty elektryczne są dokładnie zwymiarowane. Ważne, by każdy element znalazł się w odpowiednim miejscu, bo każdy punkt elektryczny dopasowany jest do pozostałych elementów projektu.
Jeśli przekazujesz otrzymany od nas projekt elektrykowi, czy jakiemukolwiek innemu fachowcowi, warto poprosić go o jedną rzecz (fachowcy z którymi my współpracujemy robią to odruchowo, jednak wiemy z opowieści, że nie jest to standardem)
Chodzi o to by elektryk przeanalizował każdy z punktów razem z rzutem aranżacji oraz rzutami poszczególnych pomieszczeń oraz widokami ścian. Wtedy znacznie zmniejsza się ilość pomyłek. Zrozumiałym będzie dla wykonawcy, wiedząc gdzie zaplanowane są meble np. dlaczego wysokość gniazdek w jednej części pomieszczenia jest inna niż w drugiej.
Rzut sufitów
Jest to dodatkowy rysunek dla elektryka ale również dla innych wykonawców. Są na nim narysowane wszystkie lampy oraz dokładna ich lokalizacja z podanymi odległościami od ścian. Na rzucie sufitu znajduje się również lokalizacja zabudowy karnisza jeśli taka jest zaplanowana. Rzut sufitów zawiera informacje o rodzaju wykończenia sufitów w poszczególnych pomieszczeniach. Informuje np. o kolorze na jaki ma być pomalowany lub o innych specjalnych elementach wykończenia np. drewnianych lamelach montowanych do sufitu (w tym projekcie takich nie było)
Rzut wod-kan
projekt wykonawczy dla hydraulika
Jest to rzut pomieszczeń z wyszczególnionymi elementami instalacji wod-kan i z dokładnym rozmieszczeniem poszczególnych elementów wyposażenia, do których potrzebna jest woda:
wanna, umywalka, WC, pralka, zlew itp. Na rysunku wod-kan dokładnie zwymiarowana jest lokalizacja podłączeń wody oraz ogrzewania.
W omawianym projekcie lokalizację grzejników określiliśmy później po zweryfikowaniu możliwości ukrycia rur CO w ścianach. Uwaga o tej kwestii została naniesiona na rysunek projektowy by w ilości prac nie została pominięta
Rzuty pomieszczeń z widokami ścian.
Na rysunki te naniesione są zarówno wszystkie meble jak i poszczególne elementy wykończenia, podłogi, drzwi, punkty elektryczne, rodzaj wykończenia ścian (model wybranej tapety, kolor farby na ścianach) itp.
Każde z pomieszczeń rozrysowane jest osobno a ilość rysunków zależy od ilości pomieszczeń w projektowanych wnętrzach.
Rysunek rozkładu płytek w projekcie wykonawczym
Do rysunków łazienki, oprócz rzutu z przekrojami ścian, dołączamy dodatkowy rysunek dla ekipy wykonawczej z dokładnym rozrysowaniem układu płytek, tak na podłodze jak na ścianach. Wskazujemy rodzaj płytek dla poszczególnych miejsc, oraz co ważne, miejsce rozpoczęcia układania.
Rysunek układania płytek tworzony jest do każdego pomieszczenia w którym planowane jest montowanie płytek a ich rozkład nie jest możliwy do dokładnego rozrysowania na rzucie pomieszczenia.
Dla tego projektu tym rysunkiem kończy się część budowlana projektu wykonawczego. Nie należy zbytnio przywiązywać się do kolejności w jakiej ułożone są rysunki. Ważne, żeby wszystkie zaprojektowane elementy wnętrza były przekazane wykonawcom w formie projektu.
Rysunki do wykonania mebli
Jeśli projekt wnętrz zakłada umieszczenie we wnętrzach mebli nietypowych, robionych na wymiar, lub typowych ale wykonanych na zamówienie, np. z wykorzystaniem wybranej, pasującej do aranżacji tkaninie, projekt wykonawczy zawiera rysunki do wykonania takich mebli.
Projekt wykonawczy mebli kuchennych
Do najbardziej złożonych i szczegółowych rysunków meblarskich zalicza się projekt wykonawczy mebli kuchennych…
Zwykle omówienie i wykonanie projektu kuchni zajmuje proporcjonalnie najwięcej czasu, w stosunku do całego projektu wykonawczego. W projekcie mebli kuchennych opisany jest każdy element począwszy od widocznych blatów i frontów, aż do niewidocznych systemów szuflad, koszy cargo czy oświetlenia. Planowany jest też wewnętrzny rozkład półek i szuflad w szafkach.
Na koniec przedstawiamy jeszcze jeden rysunek. jest to projekt mebli w przedpokoju. Warte zwrócenia uwagi jest zaprojektowanie miejsca do pracy w zabudowie meblowej za zamykanymi drzwiami. Nie jest to standardowe rozwiązanie dlatego dzielimy się nim ze wszystkimi, którzy szukają inspiracji projektowych dla rozwiazań funkcjonalnych w małych przestrzeniach.
Jest nam niezmiernie miło jeśli po przeczytaniu tego artykułu temat projektowania wnętrz a w nim projektu wykonawczego stanie się dla Ciebie bardziej znajomy.
Wierzymy, że cząstka wiedzy, którą się podzieliliśmy zachęci Cię do wyboru naszego biura, gdy dzisiaj lub w przyszłości będziesz poszukiwać architektów z biura projektowania wnętrz, by zaaranżowali Twój dom, mieszkanie, biuro, sklep, restaurację, lub jakąkolwiek inną przestrzeń.
Do zobaczenia w naszym biurze lub w Twoich wnętrzach do zaprojektowania!
Spodobał Ci się ten artykuł?
Myślisz, że może zainteresować również Twoich przyjaciół?
Udostępnij nasz wpis na swoim Facebookowym lub Linkedinowym profilu korzystając z ikonek poniżej!