Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że toalety publiczne to miejsca, w których liczy się nie tylko przykuwający uwagę design, ale użyteczność i poczucie prywatności. Z tego typu łazienek zdarzyło się korzystać na pewno każdemu z nas, na dworcu, w galerii handlowej, zakładzie pracy itp. O czym należy pamiętać przy projektowaniu toalet publicznych i które rozwiązania zapewnią pełen komfort użytkowania? Podpowiadamy, na jakie elementy zwrócić uwagę, przygotowując projekty takich wnętrz, jak ogólnodostępne WC.
Projektowanie toalet publicznych – wymogi
Ile umywalek i muszli klozetowych powinno znaleźć się w toalecie?
Ilość armatury łazienkowej powinna być uzależniona przede wszystkim od szacowanej liczby osób, które będą korzystać z aranżowanego pomieszczenia. Dlatego zanim rozpocznie się projektowanie toalety publicznej, bardzo ważne jest, aby porozmawiać na ten temat z Inwestorem i ustalić przewidywaną liczbę użytkowników. Przykładowo, w sytuacji, gdy przygotowujemy ogólnodostępną łazienkę w zakładzie pracy, musimy dowiedzieć się, ile osób jest przewidywanych do zatrudnienia, czy będą to kobiety, mężczyźni itp. Zgodnie z przepisami BHP w toalecie publicznej powinna znaleźć się przynajmniej jedna umywalka przypadająca na trzy pisuary lub muszle klozetowe.
Z jakich materiałów wykonać ściany i podłogi?
Pomieszczenie higieniczno-sanitarne powinno zostać zaaranżowane w ten sposób, aby mieć powierzchnie zmywalne oraz odporne na działanie wilgoci. Zgodnie z Warunkami Technicznymi posadzka łazienki, ustępu oraz kabiny prysznicowej powinna być dodatkowo nienasiąkliwa i antypoślizgowa.
Przykładowe materiały, które może wykorzystać architekt do przygotowania aranżacji toalety publicznej to:
- płytki ceramiczne,
- drewno egzotyczne,
- tapety z włókien szklanych pokryte lakierem akrylowym,
- okładziny ścienne wykonane ze szkła,
- beton ozdobny,
- kamień naturalny (granit, trawertyn, marmur).
Jak zaprojektować drzwi do toalety publicznej?
Projektując ogólnodostępną łazienkę, należy zadbać nie tylko o posadzki czy ściany, ale także o odpowiednie drzwi. W Warunkach Technicznych można znaleźć informacje, zgodnie z którymi ich szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m. Co więcej, w przypadku drzwi do kabin ustępowych otwieranych na zewnątrz szerokość powinna wynosić 0,8 m, natomiast do kabin dla osób niepełnosprawnych minimum 0,9 m.
Jakie wymogi jeszcze powinna spełniać łazienka publiczna?
Przygotowując aranżację toalety, nie można też zapominać o właściwie działającej wentylacji. Biorąc pod uwagę przepisy BHP, w łazience ogólnodostępnej należy zatroszczyć się o wymianę powietrza w ilości nie mniejszej niż 50 metrów sześciennych na godzinę na jedną miskę ustępową oraz dwadzieścia pięć metrów na pisuar.
Podsumowanie
Powyżej przedstawiliśmy kluczowe zagadnienia, które według nas należy mieć na uwadze przy projektowaniu toalet publicznych. Wcielając je w życie, możemy mieć pewność, że oddane do użytku łazienki będą kojarzyć się z takimi epitetami jak „higieniczne”, „czyste” czy „komfortowe”.