Piękno tkwi w detalach. Specyficzną i niepowtarzalną atmosferę zarówno w przestrzeniach mieszkalnych jak i komercyjnych wnoszą dodatki do wnętrz. Dobrze gdy są spójne z resztą elementów wyposażenia. Mogą także wyróżniać na ich tle, stanowić przysłowiową „kropkę nad i”. Dzięki nim wnętrza nie sprawiają wrażenia pustych. Nadają im przytulności, a często poza stylem i formą, pełnią jeszcze funkcje użytkowe. Czasami nawet jeden mały drobiazg potrafi ożywić wnętrze i podkreślić w wyrazisty sposób jego charakter. Dodatki do wnętrz – jakie wybrać, by pasowały do wnętrza i uczyniły je przytulnym?
Dodatki do wnętrz – przyjemność obcowania ze sztuką
Wśród dodatków, które możemy z powodzeniem wprowadzić do mieszkalnych wnętrz, są obrazy. Jednak należy zrobić to z wyczuciem. To samo dzieło może prezentować się całkiem inaczej w różnych wnętrzach. Należy wziąć pod uwagę proporcje danego pomieszczenia, oświetlenie, ilość dodatków, które już je wypełniają, np. w minimalistycznej aranżacji można postawić na jeden duży obraz, który będzie zwracał na siebie uwagę i doskonale udekoruje wnętrze.
Podobnie rzecz ma się z rzeźbami, figurkami czy innymi elementami dekoracyjnymi. Ich umiejętne rozmieszczenie, czyli niekumulowanie zbyt dużej ilości w jednym miejscu, nie będzie wprowadzało zbędnego chaosu.
Niekoniecznie trzeba od razu tworzyć w mieszkaniu galerię sztuki, ale za to w subtelny sposób wykorzystać jej moc i urok. Przy poszukiwaniu odpowiednich do wnętrza obrazów zapewne pojawi się pytanie, czy postawić w tym przypadku na nowoczesne dzieła, czy historyczne. Pierwsze w obecnych trendach są znacznie bardziej pożądane i mają uniwersalny wymiar. Natomiast historyczne – poza swoją ceną – wymagają nie tylko specjalnej oprawy, ale i odpowiedniej konserwacji. Nie są one tez uniwersalne, więc nie we wszystkich aranżacjach mogą się sprawdzić.
W świecie fotografii
Świetnym i ponadczasowym dodatkiem są fotografie. Ramki czy antyramy do nich dostępne są dzisiaj w wielu oryginalnych wzorach. Nie ma mowy o nudzie i zwyczajności. W tym zakresie można stworzyć coś na kształt małej galerii. Dekorować mogą nie tylko ściany, ale również meble. Są jakby wyznacznikiem przestrzeni osobistej, jeśli zamieszczamy w nim siebie i swoich bliskich. Utrwalone momenty naszego życia mogą tworzyć swego rodzaju kompozycję będące np. ciągiem pewnych dat czy zdarzeń. Dla dodatkowego efektu warto je także podświetlić.
Efektowne światło
We współczesnych aranżacjach wnętrz duże możliwości daje wykorzystanie oświetlenia w najróżniejszy sposób i w wielu miejscach, których jeszcze tak niedawno nie wzięlibyśmy nawet pod uwagę. Dziś efektowne podświetlenia możliwe jest do zrobienia praktycznie w każdym zakątku. Ledowe lampki mogą wychodzić z sufitu, ściany czy podłogi. Gra światłem pomaga podkreślić najciekawsze elementy aranżacyjne. To, jak ustawimy oświetlenie, zależy od tego, czym chcemy się pochwalić, na co zwrócić szczególną uwagę tych, którzy będą nas odwiedzać. Może ono doskonale współgrać zarówno z kolorystyką, jak i tworzyć kompozycję z konkretnymi elementami dekoracyjnymi – obrazami, rzeźbami, wazonami itd.
Właściwie rozplanowane oświetlenie pomaga nie tylko wydobyć piękno danego wnętrza, ale i czuć się dobrze w jego blasku. Nie jesteśmy bowiem w stanie cieszyć się na co dzień tylko światłem naturalnym.
Skoro o oświetleniu mowa, to wśród ważnych dodatków nie może zabraknąć także pomysłowych lamp – kinkietów, stojących, wiszących. Poza użytkową funkcją będą we wnętrzu budować określony nastrój – w zależności od wybranych modeli lamp, jak i barwy światła.
Przytulne wnętrze – jakie dodatki do wnętrz wybrać?
Jeśli zależy nam na tym, aby w konkretnym pomieszczeniu było przytulnie, to obowiązkowo trzeba znaleźć w nim miejsce na kolorowe poduszki, przyjemny w dotyku koc, puszysty dywan czy zasłony, które wprowadzą odpowiedni, pozytywny nastrój. Drewniane drobiazgi zarówno na półkach, jak i wykorzystane w praktyczny sposób (np. stolik kawowy), świeczki, lampiony również dodadzą wiele ciepła do każdego pomieszczenia.
Drugie życie przedmiotów
Często nie doceniamy tego, co już mamy. Znudzi nam się jakiś wazon, doniczka, koszyk czy inny drobiazg i chcemy się go pozbyć. Uważamy, że szafka, krzesło, stolik są już niemodne i czas je wymienić. Zanim jednak zdecydujemy się na radykalne działanie, zastanówmy się, czy danemu przedmiotowi nie można nadać drugiego życia, czyli odświeżyć go i przerobić na coś innego. Taka metamorfoza może przynieść świetne efekty, a ograniczeniem często jest tylko nasza wyobraźnia. Efektowne dodatki można wykonać także z takich rzeczy jak np. palety, skrzynie, butelki i wiele innych przedmiotów, które zapewne znajdziemy w domu albo piwnicy czy na strychu.
Obcowanie ze sztuką i pięknem na co dzień z pewnością dodaje smaku życiu. Lubimy się otaczać różnymi dodatkami – zmieniają się tylko trendy w aranżacjach i czasami… nasze gusta.