projekty-wnetrz-biurowych-make-it-yours

Od kilku lat niezmiennie obserwujemy wysoką aktywność deweloperów na rynku biurowym. Praktycznie w każdym większym mieście powstają nowe inwestycje, które szybko przyciągają najemców. Co wpływa na wybór danego biurowca poza lokalizacją i kosztem najmu? Jego aranżacja i funkcjonalność.

Co wiemy o rynku biurowym w Polsce?

Obecnie w budowie w całej Polsce znajduje się ponad 1,8 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Najwięcej projektów powstaje w Warszawie – ponad 770 tys. mkw. Budowlany boom widoczny jest również w Krakowie i we Wrocławiu. Jak wynika z najświeższych danych przygotowanych przez firmę badawczą JLL, łączny wolumen transakcji najmu zawartych w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku przewyższył 270 000 mkw. Najlepiej w zestawieniu wypadł Kraków, który wygenerował aż 43% popytu na przestrzenie biurowe. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Wrocław z wynikiem 24%.

Ze wspomnianego raportu wynika także, że silną pozycję rynku biurowego w Polsce potwierdza wciąż rosnąca podaż. W Krakowie i Wrocławiu zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą ponad milion mkw., w Trójmieście blisko 800 000 mkw., z kolei w Katowicach i Poznaniu przekroczyły 500 000 mkw., a Łódź wynik ten osiągnie w bieżącym roku. Z kolei łączne zasoby biurowe w Polsce, z uwzględnieniem Warszawy, wynoszą prawie 10,7 mln mkw. Z danych tych płynie prosty wniosek – rynek biurowy w Polsce rozkwita i zapotrzebowanie na usługi projektowania przestrzeni biurowych indywidualnie dostosowanych do potrzeb najemcy będzie stale wzrastać.

Jakie trendy obowiązują obecnie w projektowaniu biur?

Elastyczne przestrzenie dostosowane do potrzeb pracowników

Współczesne przestrzenie biurowe integrują poszczególne obszary robocze i łączą je z wytyczonymi częściami wspólnymi. Tradycyjne stanowiska pracy często zastępowane są rozwiązaniami w bardziej „swojskim” stylu. Można powiedzieć, że jest to koncepcja domu z dala od domu. Coraz częściej mamy więc w biurach kanapy, a nie jedynie rząd foteli biurowych. Pojawia się także coraz więcej pomieszczeń sprzyjających integracji czy odpoczynkowi i wyciszeniu. Pokój gier, biblioteczka, wspólny aneks kuchenny z salonem, kabiny dźwiękoszczelne do prowadzenia rozmów – możliwości jest naprawdę wiele. Każdy z pracowników w tak zaaranżowanym biurze może więc pracować zgodnie z własnymi predyspozycjami oraz preferencjami.

Biofilia – czyli kojąca zieleń w miejscu pracy

W praktycznie każdym nowoczesnym biurze znajdują się rośliny. Jak dowodzą bowiem badania, mają one zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy – uspokajają i sprzyjają kreatywności. Co ważne, rośliny wytwarzają także tlen i oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Tworzą również niepowtarzalny klimat, który surowe wnętrza biur zamienia w przyjazne do pracy miejsce. Jest to niezwykle ważne szczególnie w obecnych czasach, w których ilość godzin spędzonych w pracy znacznie się wydłuża.

Przestrzeń do spotkań

Pomimo tendencji do tworzenia otwartych przestrzeni biurowych bardzo ważne jest, aby w projektach uwzględniać także strefy sprzyjające prywatności oraz spotkaniom w kameralnym gronie. Na te potrzeby tworzone są strefy wydzielone przeszklonymi drzwiami czy kameralne, jednoosobowe przestrzenie wytyczone przez odpowiednie ustawienie mebli

Miejsce pracy zgodne z filozofią marki

Kolejną, niezmiernie ważną kwestią podczas projektowania przestrzeni biurowej, jest dopasowanie jej charakteru do wartości reprezentowanych przez daną markę. Bardzo często obecnie aranżacje biura wykorzystuje się do opowiedzenia historii firmy, a zastosowane w jej wnętrzu materiały są wyznacznikiem wyznawanych i reprezentowanych przez nią wartości. Wyposażenie biura, dobór form, kolorów i faktur – wszystkie te czynniki tworzą miejsce przyjazne do pracy.

Planując aranżację przestrzeni biurowej warto pamiętać, że musi ona spełniać potrzeby nie tylko pracowników, ale firmy jako organizacji. Warto wybrać na tyle elastyczny projekt biura, aby bez problemu móc dostosowywać się do potencjalnych zmian struktury biznesowej i jednocześnie zapewnić pracownikom miejsce do pracy, które pobudzi ich kreatywność i podniesie satysfakcję z wykonywanej pracy. Trzeba także pamiętać, że środowisko pracy niejednokrotnie decyduje o efektywności pracowników oraz o tym, czy osoby, które planujemy zatrudnić, wybiorą właśnie naszą firmę.