Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę, by osiągnąć wysoki zwrot z inwestycji w aparthotele i mieszkania na wynajem? Od wielu lat zajmujemy się projektowaniem obiektów hotelowych. Dzisiaj dzielimy się cząstką wiedzy z tego zakresu. Opisujemy od strony projektowej część branży turystycznej, do której należą aparthotele i mieszkania na wynajem krótko i długoterminowy. Jeśli myślisz o zainwestowaniu kapitału w nieruchomość z przeznaczeniem na ten cel, ten artykuł jest dla Ciebie.
Od początku przemiany ustrojowej w naszym kraju z krótkimi przerwami spowodowanymi ogólnoświatowymi kryzysami uzyskiwaliśmy we wskaźnikach stały wzrost gospodarczy. To sprawiło, że spora część społeczeństwa zgromadziła większe lub mniejsze oszczędności, które dobrze zainwestowane mogą przynosić zyski znacznie przekraczające oprocentowanie z lokat bankowych.
Nigdy nie można powiedzieć, że lokata kapitału w jakiekolwiek przedsięwzięcie zagwarantuje pewny zysk, jednak są formy inwestowania, które zawsze były bardziej bezpieczne i pewne od innych. Wydaje się, że do takich należą inwestycje w nieruchomości, w tym mieszkań na wynajem.
Co to są aparthotele i co możemy powiedzieć o tym segmencie rynku?
Aparthotele to zwykle zespół lokali mieszkalnych, całe budynki lub ich części przeznaczone na najem krótkoterminowy. Zazwyczaj dla zwiększenia opłacalności biznesu apartamenty zarządzane są przez specjalizujące się w tym biznesie firmy. Zajmują się one promowaniem, wynajmowaniem oraz obsługą w zakresie remontów, sprzątania oraz zapewniają dodatkowy serwis swoim klientom. Ogólnie rzecz biorąc jest to kompleksowa obsługa takiego przedsięwzięcia.
Firmy świadczące usługi na rynku aparthotelowym często korzystają z lokali prywatnych inwestorów, którzy przekazując lokal firmie zarządzającej (na indywidualnych zasadach) dzielą się zyskami z najmu, w zamian za wszystkie czynności związane z obsługą inwestycji.
Układ jest korzystny dla obu stron, zarówno dla przedsiębiorcy, gdyż może on rozwijać swoją działalność bez inwestowania ogromnych środków na zakup nieruchomości, jak również dla właściciela mieszkania, który zleca bardzo czasochłonną obsługę najemców, i lokalu mając jednocześnie udział w zyskach z nieruchomości.
Rynek aparthotelowy w Polsce
Rynek aparthotelowy najszybciej rozwija się w dużych miastach. Niekwestionowanym liderem pod względem liczby udzielonych noclegów jest Warszawa. Tam też, według badań przeprowadzonych przez portal InwestycjewKurortach.pl buduje sie 43% wszystkich lokali z przeznaczeniem na tego rodzaju biznes. Zaraz za Warszawą plasują się Gdańsk (21%) i Wrocław (17%) a dalej pozostałe duże miasta, szczególnie te, w których mocny rozwinięty jest na rynek turystyczny.
Na co zwrócić uwagę inwestując w rynek aparthotelowy?
Przyjmuje się, że średni zwrot z inwestycji przy podpisanej umowie z operatorem (firmą obsługującą lokale apartamentowe) to 6% w skali roku. Zważywszy, że umowa taka gwarantuje comiesięczne wpływy bez konieczności dodatkowego angażowania się w biznes to bardzo atrakcyjna oferta inwestycyjna.
Czynniki wpływające na wysoki zwrot z inwestycji w biznes aparthotelowy
Standard wykończenia nieruchomości zarówno elementów zewnętrznych, części wspólnych budynku jak i samego lokalu.
Kupując nieruchomość, w której inwestor zadbał o elementy podwyższające standard znacząco zwiększamy jego atrakcyjność na rynku najmu.
Miejsca parkingowe, zagospodarowanie terenu, roślinność, estetyczne i eleganckie czy nawet ekskluzywne hole wejściowe, przyjemne, spójne z budynkiem i otoczeniem klatki schodowe i korytarze, troska o elementy akustyczne w przestrzeniach wspólnych, szachty z przewodami do klimatyzacji wewnątrz budynku, estetyczne elewacje i balkony (tarasy) to kwestie, których uwzględnienie zaczyna być standardem w realizacjach dobrych firm deweloperskich, szczególnie tych, które świadome wagi wielu czynników na wynik finansowy zarówno własny jak też klientów współpracują z doświadczonymi pracowniami projektowymi.
Coraz więcej inwestycji deweloperskich realizowanych jest konkretnie z myślą o rynku aparthotelowym. Nabywając taką nieruchomość lub jej część, często możemy liczyć poza wymienionymi udogodnieniami na elementy premium, takie jak: całodobowa recepcja, usługa sprzątania lokalu czy strefa SPA z basenem, sauną i siłownią.
Funkcjonalność
Aspekt ten jest wynikiem przemyślanego i dobrze zaprojektowanego układu funkcjonalnego. Należy zwrócić uwagę, że rozwiązania funkcjonalne w budownictwie aparthotelowym różnią się pod pewnymi względami od rozwiązań mieszkalnictwa wielorodzinnego. Dotyczy to zarówno architektury budynkowej wraz z zagospodarowaniem terenu jak również architektury wnętrz, która powinna uwzględniać także nieco inne potrzeby ponad te, które nasi klienci mają we własnych domach i mieszkaniach.
Unikalny design
Baza noclegowa branży turystycznej oferuje całe spektrum lokali o niemal każdym standardzie wykończenia. Inwestując w nieruchomość, która ma przynieść satysfakcjonujące dochody i możliwie szybki zwrot kapitału, ważnym jest by standardem wykończenia utrafić w gust ludzi, którzy docenią zaproponowany design, jakość i funkcjonalność wykonania i którzy będa gotowi zapłacić kwotę adekwatną do nakładów, jakie planujemy poczynić.
Na rynku nieruchomości aparthotelowych.
Możemy ulokować kapitał w nieruchomości budowanej kompleksowo przez firmę deweloperską, dbającą o każdy szczegół, włącznie z wykończeniem i wyposażeniem lokali.
Możemy też nabyć lokal w stanie surowym i sami lub z pomocą pracowni architektonicznej zadbać o jego atrakcyjność. Wybierając to drugie rozwiązanie polecamy skorzystać z najbardziej doświadczonych pracowni. Projekt wnętrz jest równie ważnym elementem całości jak każda z wymienionych wyżej składowych. Nasze doświadczenie mówi, że największy zysk przynoszą inwestycje kompletne i dopracowane w każdym detalu.