projekty-fit-out-biur

Każda inwestycja budowlana, zanim stanie się miejscem, w którym można zamieszkać czy rozpocząć działalność gospodarczą, zaczyna się od projektu. Jego tworzenie to silna współpraca klienta i architekta. Pierwszy przedstawia swoje oczekiwania, a drugi nadaje im konkretną formę.

Podstawowy podział projektów

Zanim ujawnimy poszczególne etapy projektowania przez architekta, warto poznać podstawowe podziały projektów:

  • projekt koncepcyjny – to wstępny projekt, czyli skonfrontowanie oczekiwań klienta z możliwościami technicznymi i lokalizacyjnymi,
  • projekt budowlany – tworzy się go w momencie składanie wniosku o pozwolenie na budowę lub gdy wnosi się zawiadomienie o jej rozpoczęciu. Zawiera szczegółowe rozwiązania techniczne, konstrukcyjne i materiałowe oraz sposób i technologię, w jakiej budynek ma powstać. Na jego podstawie przygotowuje się pozostałe, znacznie bardziej szczegółowe projekty,
  • projekt przetargowy – opracowywany jest wtedy, gdy klient chce w trybie przetargowym wyłonić wykonawcę robót budowlanych przy wykorzystaniu określonych materiałów oraz technologii,
  • projekt wykonawczy – zawiera szczegóły techniczne (rzuty, przekroje, elewacje itd.) i powstaje po uzyskaniu potrzebnych zezwoleń. Dla firmy budowlanej wykonującej budynek jest podstawą do wykonywania prac i ukończenia budowy. Oprócz tego pozwala stworzyć kosztorys,
  • projekt aranżacji wnętrz – na jego podstawie rozplanowuje się wyposażenie oraz elementy dekoratorskie w pomieszczeniach.

Etapy projektowania – upodobania i oczekiwania, czyli przedstawienie potrzeb

Pierwsze spotkanie z architektem ma na celu poznanie oczekiwań i potrzeb klienta. Dowiaduje się także, jakie są jego upodobania estetyczne. To czas, kiedy można podzielić się swoimi inspiracjami, zdjęciami budynków czy wnętrz, które się podobają, marzeniami o zimowym ogrodzie, kameralnym wnętrzu czy atrium. Te architekt następnie musi zweryfikować, czyli sprawdzić, czy można je zrealizować w danym miejscu lub obiekcie. Na podstawie uzyskanych pomiarów opracowuje się funkcjonalny układ pomieszczeń wraz z rozmieszczeniem ścian działowych oraz rozwiązaniami komunikacyjnymi. Tak rodzi się wstępna koncepcja. W zależności od tego, jakiej inwestycji dotyczy projekt, może ona obejmować np. plan usytuowania budynku na działce budowlanej, rzuty i elewacje, założenia przestrzenno-funkcjonalne, charakter oświetlenia. Dzięki wizualizacji komputerowej klientowi łatwiej jest wyobrazić sobie, jak może wyglądać dany budynek czy konkretne wnętrze, które ma zostać zaaranżowane. Na podstawie projektu wstępnego można skonfrontować potrzeby zleceniodawcy z rozwiązaniami, jakie proponuje architekt. Na tym etapie dopracowuje się szczegóły, które prowadzą już do ostatecznej wersji projektu koncepcyjnego. Wstępny pomysł zawiera też propozycję aranżacji, w której uwzględnia się usytuowanie mebli oraz innych elementów wyposażenia wnętrza.

Czas na uszczegółowienie koncepcji

Kolejnym etap to stworzenie projektu wykonawczego, który stanowi podstawę działania dla budowlańców oraz wykonawców mebli. Zawiera on:

  • precyzyjne rzuty, przekroje i widoki poszczególnych pomieszczeń,
    zestawienie ilościowe wszystkich elementów wyposażenia wnętrza,
  • opis zastosowanych rozwiązań materiałowych i architektonicznych,
  • projekt oświetlenia z rozmieszczeniem punktów elektrycznych,
  • aranżacja podłóg, sufitów podwieszanych,
  • projekt zabudowy gipsowo-kartonowej,
  • dobór materiałów wykończeniowych i wyposażenia.

Ważnym elementem jest także ilościowe zestawienie wszystkich użytych w projekcie produktów. Na tym etapie należy stworzyć też równocześnie projekt wnętrz, na który składa się już dobór kolorystyki farb, rodzaju/wzoru tapet, tekstyliów, dekoracji itd.

Nadzór na pracami projektowymi, czyli wszystko pod kontrolą

Kolejnym zadaniem architekta jest czuwanie nad przebiegiem prac remontowych i wykończeniowych. Nadzór nad nimi polega na konsultowaniu z wykonawcami wszelkich etapów realizacji projektu, precyzyjne objaśnianie poszczególnych jego elementów. Otrzymują oni od architekta konkretne instrukcje dotyczące poszczególnych zadań. Wówczas klient zyskuje pewność, że koncepcja, którą zaakceptował, zostanie wdrożona w życie. Jednocześnie jest odciążony z tego, aby doglądać realizacji prac, bo to właśnie architekt dopilnowuje, aby była spójność z wizją projektową. Przy każdym projekcie ważne są detale, dzięki którym można stworzyć wyjątkowy klimat w każdym wnętrzu.

Finalnym elementem tej współpracy jest wnętrze według gustu i oczekiwań klienta, identyfikujące jego potrzeby i styl życia oraz wpisujące się w możliwości finansowe.