architekci-projektowanie-biur-make-it-yours

Środowisko pracy w dużej mierze wpływa na efektywność pracowników i często podczas rekrutacji przesądza o tym, czy dana osoba wybierze Twoją firmę. Trend ten widoczny jest szczególnie wśród młodych osób, których oczekiwania wobec pracodawcy są o wiele wyższe, niż starszych pokoleń. Dziś liczy się nie tylko zakres obowiązków i możliwości rozwoju, ale także dodatkowe benefity czy nowoczesna aranżacja biura, która odzwierciedla kulturę organizacyjną danej firmy. Jak stworzyć zatem idealne miejsce pracy? Warto po pomoc w projektowaniu biura zgłosić się do architekta.

Projektowanie biura – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Nowoczesne trendy w aranżacji biur każą kłaść duży nacisk na połączenie funkcjonalności i unikalnego designu. W skrócie można powiedzieć, że idealne miejsce do pracy to przestrzeń wielofunkcyjna, złożona ze stref prywatnych, jak i wspólnych, które pełnią różne funkcje i zaspokajają wszystkie potrzeby pracowników. Powinny pozytywnie wpływać na organizację pracy i wydajność pracowników. Dawać jednym możliwość skupienia i pracy w odosobnieniu, a w tym samym czasie innym oferować możliwość pracy w grupach. Ważna jest też kwestia nawiązywania kontaktów, wymiany informacji czy wypoczynku i zjedzenia posiłku.

Zanim więc przystąpimy do projektowania wnętrza biura, trzeba dokładnie wiedzieć jakie funkcje ma ono spełniać. Trzeba wiedzieć jaki charakter pracy będzie w nim wykonywany i co sprzyjać będzie budowaniu pozytywnej atmosfery wśród pracowników. Bardzo ważną kwestią jest oczywiście także budżet. Nowoczesne i designersko zaprojektowane biura, choć na etapie wykończenia mogą generować wyższe koszty, to jednak w praktyce często okazuje się, że są to rozwiązania przyszłościowe i w skali kilku lat bardzo opłacalne.

Projektowanie biura – jak się do tego zabrać?

Jeśli faktycznie zależy nam, aby wnętrze naszego biura było funkcjonalne, zaprojektowanie zgodnie z naszymi potrzebami, to warto temat ten powierzyć w ręce specjalistów. Rozmowa z architektem, który ma doświadczenie w projektowaniu wnętrz komercyjnych to wstęp do realizacji projektu. Może z niej przykładowo wyniknąć, że sala konferencyjna nie jest nam zupełnie potrzebna, ponieważ nasi pracownicy zwykle odbywają spotkania w mniejszym gronie i zupełnie wystarczy im do tego mała, wydzielona strefa. Może się również okazać, że bliższy wartościom danej firmy jest klimat otwartego biura. Gdzie w strefie relaksu pracownicy mogą odpocząć na hamakach (jak w siedzibie Google), jednak duże znaczenie ma dla nich ergonomia stanowiska pracy. Takich czynników może być bardzo wiele. Tylko indywidualne podejście i analiza potrzeb dokonana fachowym okiem może przynieść wymierne korzyści.

Współpracując z projektantem wnętrz podczas aranżacji biura, zyskujesz:

  • fachowe doradztwo na każdym etapie realizacji projektu,
  • funkcjonalną i estetyczną przestrzeń biurową,
  • projekt biura dostosowany do Twoich realnych potrzeb,
  • oszczędność czasu i pieniędzy – powierzasz wybór materiałów specjalistom, którzy doskonale znają rynek,
  • przewagę konkurencyjną – nowoczesne i komfortowe biuro to element wyróżniający Twoją markę na tle konkurencji.

Pamiętaj, że kreatywność to podstawa rozwoju każdego biznesu i wymaga ona odpowiednich warunków. Z tego względu nowoczesne firmy stawiają na projekty biur, które wspierają pracę zespołową. Przykładem może tu być biuro Codewise, które mieliśmy przyjemność projektować.